Lifestyle, Moda

Czym jest styl dark academia?

Poszukujesz stylu, który nawiązuje do retro? Uwielbiasz atmosferę ubiegłych wieków? Chciałbyś włączyć do swojego stylu więcej ubrań z naturalnych tkanin? Poszukujesz stylu, który jest tak przytulny, że przywodzi na myśl godziny spędzone przy dobrej herbacie przed kominkiem? Dark academia jest określeniem nie tylko estetyki, ale i stylu życia. Jeżeli uwielbiasz atmosferę starej biblioteki, a przeszukiwanie książek w poszukiwaniu informacji z interesującej cię dziedziny sprawia, że czujesz dreszcz ekscytacji, jeśli uwielbiasz „Stowarzyszenie umarłych poetów”, siedzenie w kameralnym gronie w kawiarni i filozoficzne dyskusje, to ten styl jest także dla ciebie.


Założenia dark academia


Ten styl nawiązuje do nauczycieli akademickich i studentów z pierwszej połowy ubiegłego wieku. Pomyśl o wykładowcy Oksfordu z lat 30., co widzisz? Tweedowe marynarki, kamizelki, godziny spędzone w gabinecie wyłożonym drewnem, książki w skórzanej oprawie, które zapełniają ogromne regały. Od akademików przejął nie tylko zamiłowanie do wełny, kraty, swetrów i szykownych marynarek, ale i zainteresowanie różnymi dziedzinami wiedzy.


Elementy stylu dark academia


Klasycznym elementem tego stylu są golfy, płaszcze typu trench, spodnie z wysokim stanem, marynarki i kamizelki wełniane, swetry grubo tkane, skórzane dodatki takie jak torby i paski. Obuwie, które jest znakiem rozpoznawczym tego stylu, są buty oksfordy (zarówno dla kobiet jak i mężczyzn) czy loafersy, a dla kobiet, które cenią sobie bardziej delikatny i romantyczny wizerunek – baleriny. Paleta kolorystyczna jest zazwyczaj ciepła, ten styl lubi wszelkie brązy: od odcienia czekolady przez kolor koniaku aż do beżu. Dobrze pasują wszelkie neutrale, ale i bogate, klasyczne barwy takie jak burgund czy szafirowa zieleń (zwłaszcza jeżeli chodzi o akcenty). W roli dodatków dobrze sprawdzają się zegarki na skórzanym pasku, delikatne łańcuszki i pierścionki, a także okulary w drucianej oprawce.
Letnia odmiana tego stylu lubi wszelkie ubrania z lnu, bawełny, jedwabiu. Kroje odpowiednie na letnie dni to lekkie, delikatne spodnie z wysokim stanem oraz szeroką nogawką – synonim elegancji i wygody. Wielbiciele szortów mogą wybrać oczywiście spodenki z lnu lub bawełny w jasnych kolorach. W ten styl wpisują się także lekkie koszule i bluzki z lejących materiałów (zwłaszcza wiązane kokardą zamiast klasycznego kołnierzyka). Doskonale pasuje także słomkowy kapelusz z płaskim denkiem i dość krótkim rondem.


Inspiracje


Poszukaj zdjęć kampusów uczelni brytyjskich z lat 30., 40., 50., przeglądaj zdjęcia starych bibliotek, muzeów – nie tylko dla przyjemności, ale także, by poszukać inspiracji kolorystycznej. Oglądaj zdjęcia domu Tolkiena, poszukaj na Pinterest, przeczytaj „Sekretną historię” Donny Tartt, oglądaj filmy, których akcja rozgrywa się na uniwersytetach w interesującej cię epoce. Jeżeli lubisz, to czytaj poezję. Rozpocznij pisanie dziennika w pięknym zeszycie, pij herbatę z prawdziwej porcelany.

Dodaj komentarz